RECENZIJA “MY DESTINY’S JOURNEY“
Već prvi taktovi sa CD-a pod nazivom “My destiny’s journey“ ukazuju na činjenicu da se radi o muzičkom znalcu, koji je upoznat sa tananim tajnama muzičke umetnosti, na čoveka koji je na ‘ti’ sa harmonijom, tonskim slogom, general basom, muzičkim oblikom, samim tim i sa velikanima muzike – od Baha do Geršvina i Ravela. Ukazuju na ličnost kojoj je klasika imanentna vokacija, ali joj je sekundarna – džez i sve njegove varijante. Prijatelji dragi, govorim vam o Miroslavu Cupari!
Pijanista, master kamerne muzike (kod prof. Olivere Djurdjević), Cupara godinama traži svoj put. Korepeticija u Baletskoj školi “Lujo Davičo” bila mu je samo podrška za preživljavanje i sticanje statusa pedagoga. Sve ostalo bilo je u svetu traganja, jer džez Miroslava Cuparu nikada nije ‘ostavio na miru’ i uvek je Cupara, u džezu, nalazio način da iskaže svoje improvizatorske sklonosti. I to je radio na originalan način, koji nikada nije odlazio u ,,fjužn”, ali se uvek oslanjao na velikane klasike, ali i gigante džeza.
CD koji je pred nama nosi zanimljive poruke: u njemu se Cupara predstavlja kao kompozitor, pijanista i aranžer. Pri tome, Cupara nikada ne odstupa od svoje osnovne ideje – da je muzika, najpre, melodija, osnovna nit koja se prati, a sve ostalo dolazi ‘posle toga’. Tako je nastalo 9 numera različitih naslova, različitog trajanja i različitih poruka. Možda je poslednja – “Yes, I am happy” – sa samo 2 minuta trajanja, njegova osnovna muzička poruka.
Disk je radjen u elektronskom obliku, sa obilatim korišćenjem semplovanih zvukova, sa upotrebom sintisajzera i drugih agregata, ali sa osnovnom idejom da to što se prezentuje slušaocu – da bude lepo za slušanje. I autor uspeva u tome.
lako pijanista po primarnoj vokaciji, Cupara ne preteruje u upotrebi klavira na ovom disku, već to čini diskretno, veoma funkcionalno i umetnički ekspresivno. Njegovi klavirski pasaži podsećaju na Šopena, na Ravela, Debisija, Geršvina, ali najpre podsećaju na – Cuparu!
Da bi to podržao, Cupara koristi semplovane zvukove poznatih orkestarskih instrumenata, pri čemu se zapaža da mu je zvuk violončela ‘velika ljubav’, potom i flauta, a te instrumente koristi veoma kvalifikovano ifunkcionalno, kao podršku klaviru – kojeg on sam svira.
Veoma često, kroz devet prezentovanih numera, Miroslav Cupara se služi i semplovanim štrajhom (gudački korpus simfonijskog orkestra), kao i zvukom klasičnih orgulja, koje često drži u dubini nekog snimka – ali je zvuk tu. To je dobar aranžerski postupak i to ostavlja visoko profesionalni utisak.
Miroslav Cupara, nepopravljivi romantičar, ne bi bio to što jeste, da se, u prezentaciji svoje muzike, ne poziva na autoritete: u numeri br. 6. – ‘Lili’s smile’ čini sjajan omaž velikom
džez violinisti Stefanu Grapeliju, u numeri br. 4. – ‘Two for us’ – u Bossa nova ritmu vodi nas u Južnu Ameriku, u svet neviđenih ritmova i igara; u mnogim numerama, sa svojim klavirskim pasažima, Cupara podseća na Erola Gardnera, na Oskara Pitersona, na Art Tejtuma, ali je u ečemu ispred njih: u melodičnosti!
Jer, melodijska lepota otvara svet i uspostavlja komunikaciju među ljudima i Cupara je toga svestan. Dakle, uz svo poštovanje harmonskih arabeski i semplovanih zvukova orkestra i njegovih instrumenata, Cupara ostaje romantičar i lepu, negovanu, poliranu melodiju stavlja u prvi plan.
Šta je upotrebna vrednost ovog diska? – Ona je mnogostruka: ovaj CD može, sa zadovoljstvom da se sluša u kolima – za vreme duge vožnje; ovaj disk je radost za kuću – slušate neutralnu muziku, ne znate joj poreklo, aona je – lepa i prijemčljiva; ovaj CD može da bude funkcionalan i u kafićima i džez klubovima, može da bude veoma aktuelan u radio – programima, a zanimljiv je i kao podloga za klasičan i moderan balet.
Ovom projektu veliki doprinos dao je i inženjer zvuka Branko Isaković, a autoru ovog teksta bilo bi veoma zanimljivo, ako bi se sve ove aranžerske ideje iskazane na disku – pretočile u pravi simfonijski zvuk. Tada bi ovo, trenutno elektronsko delo, dobilo zasluženu treću zvučnu dimenziju … A izuzetni multidisciplinarni umetnik Miroslav Cupara to odavno zaslužuje.
Prof. Nikola Rackov
Miroslav Cupara pripada retkoj vrsti pijanista koji nastoje da prošire okvire klasičnog pijanizma, što je do sada uspešno demonstrirao saradnjom sa Goranom Bregovićem. Na autorskom CD-u Cupara demonstrira svoj pijanizam u krosover žanru klasike, džeza, latino i ambijentalne improvizacije. Slušaoci mogu naći svako svoju izabranu numeru, a svakako obratiti pažnju na `Beautiful day `i `A letter for Dr. Kreso`. Neopterećen i svež pristup muzici, kompozitorska originalnost, kreativna upotreba žanrova, i svakako, vladanje instrumentom u najboljem smislu, čine ovaj autorski CD neuobičajenim i dobrodošlim na našim prostorima.
Prof dr Smiljka Isaković
RECENZIJE CD-ova ‘PIECES OF A DREAM’ (Dž. Geršvin) i ‘FROM BACH TO BREGOVIĆ’
Ispred sebe imate jedan interesntan CD sa 14 đžez varijacija za klavir od dobro poznatih Geršvinovih melodija koje je autor ovog CD-a mladi pijanista Miroslav Cupara nazvao ‘Pieces of a dream’. Miroslav poseduje izvanrednu tehniku i osećaj za improvizaciju koja mu omogućava da se slobodno prepusti imaginaciji i pretvori njegov muzički san u realnost, u briljantnu dđez rapsodiju. Njegovi idoli su najbolji svetski džez pijanisti kao sto su Art Tejtum i Oskar Piterson, iako, s obzirom na takozvani ‘strejt’ stil, on me podseća najviše na Erola Garnera. Najtoplije preporučujem ovaj CD ljubiteljima džeza kao i pijanistima klasične muzike koji pomoću njega mogu otkriti tajne i lepote džeza.
Dirigent -džez orkestra
Vojislav Bubiša Simić
Miroslav Cupara je svakako jedan potpuno izuzetan džez pijanista. U našoj zemlji, gotovo da nismo imali pijanistu koji je svojim školovanjem do tančina upoznao i sam svirajući, mnoga dela svedske muzičke literature.On je to svoje znanje na veoma originalan način, spojio sa njegovim prevashodnim interesom za džez. Ono što mene kao pijanistu i profesora fascinira je njegov osećaj za boju, lep klavirski ton, koji je izuzetno redak kod džez pijanista, koji svoje sviranje zasnivaju na ritmu, non legato tehnici, gde boja klavirskog tona kao i fraziranje i nijansiranje, nije uopšte važno. Eto, u tome se on razlikuje od svih drugih. Njegova inspiracija su Bach, Chopin, Debusy, Bregović H.Hancock , C.Porter. ali na jedan potpuno neuobičajen način. On negde improvizira na zadatu temu velikana muzičke literature, a negde ne,primenjujući tada kolažni ili mozaični princip komponovanja. Pošto je odsvirao jedan deo Bachove fuge, Debysijevog prelida, ili Chopinove mazurke, on prelazi na džez u kome nije zastupljena samo improvizacija, već jedna kompoziciona celina, u kojoj ćete moći da nazirate neke elemente kompozicije, koja mu je bila inspiracija. Slušajte pažljivo lepi klavirski ton, fraziranje i nijansiranje. To sasvim sigurno, nećete imati prilike da čujete kod bilo kog našeg pijaniste, pa čak i u svetu ih nema takvih, meni poznatih.
Magistar-profesor Žika Jovanović
Sve kompozicije ovog albuma posvetio sam muzičkom idolu mog ranog detinjstva Goranu Bregoviću. Različiti stilovi i žanrovi, često fuzionisani u jednu kompozicionu formu, u mnogome su prožeti i komponovani baš načinom razmisljanja i kompozicionim principima koje Bregović već toliko godina uspešno primenjuje. Njegov talenat, muzikalnost, gitarsko fraziranje, ritmička agogika odavno su prešli granice ex YU prostora i osvojili srca mnogobrojnih ljubitelja muzike širom sveta, stilski i žanrovski različito opredeljenih. Od mnogobrojnih uticaja kompozitora kao što su Bach, Chopin, Debussy, Hancock, Peterson, Evans uticaj Bregovića u mom izvodjačkom i kompozicionom smislu je evidentan. On provejava u velikom broju numera sa ovog albuma i to kako stilski, tako i načinom fraziranja i lajt motivski.
U svakom slučaju Brega je, hteli to mi ili ne, obeležio jedan period muzičke istorije i ostavio za sobom mnoštvo brilijantnih kompozicija koja će nadživeti i njega i nas.
Miroslav Cupara, prof.spec.
Neki muzičari zaista vole svoj poziv, a ima i onih koji ga obavljaju uglavnom savesno, profesionalno, pa zbog toga ponekad i osete lako uzbuđenje, kao golubovi pred parenje. Miroslav Cupara spada u one prve i prave koji vole i ono što sami stvaraju, ali i ono što parafraziraju, ili samo slušaju – jednostavno muzika mu je životna potreba kao kiseonik, voda i ljubav bez koje ne vredi živeti.
Miroslav Cupara je tragač. On luta i lovi ideje po muzičkom kosmosu. Obožava Bacha, ali voli i Bregovića, ne zato što je i on na slovo ‘B` kao Bach, već što mu se njegov romantičarski senzibilitet poklapa sa Šopenovim. Debussy je za njega veliki `otkacenjak`, impresionista, nonkonformista- u stvari prvi u originalnim idejama, koje treba poštovati i njime se nadahnjivati.
Prostori koje Miroslav pohađa sa svojim muzama su daleki, široki i zeleni – evergreen- što bi se reklo. U njegovom stilu novim sjajem zablistale su stare melodije: ”It`s only paper moon”, ”Candy ”, ”Body and Soul”,…i mnoge druge, koje su u katalogu večnog pamćenja već zabeležene. Miroslav Cupara je kao pčelica radilica-muzicira i stvara med na svoj način- hitro, duhovito i maštovito. Posrećio mu se i ovaj CD !
Prof. FMU, kompozitor Konstantin Babić.
Pijanista Miroslav Cupara pokušao je da spoji klasičnu i džez tradiciju na ovom albumu koristeći muzički materijal čuvenih tema Džordž Geršvina. Genijalan entuzijazam i profesionalna sposobnost zajedno sa istinskim umetničkim osećajem za istorijske stilove popularne muzike i džeza su osobine koje krase ovog mladog beogradskog pijanistu M. Cuparu u njegovim vizijama najpopularnijih hitova Džordža Geršvina.
Šef katedre za kompoziciju i orkestraciju FMU u Beogradu
Prof. Vlastimir Trajković
Jasne kompozicione forme, tehnička preciznost, smisao za improvizaciju, mek i topao ton je ono što odlikuje ovaj muzički materijal. Sa velikim zadovoljstvom toplo preporučujem slušanje ovog nedvosmisleno autentičnog CD-a Miroslava Cupare.
Rade Radivojević, kompozitor
Predlagač:
mr Nikola Rackov
profesor Fakulteta muzičke
umetnosti
Miloša Pocerca 25
Beograd
Predmet:
Pijanista Miroslav Cupara – predlog za
nagradu za najbolji koncert u sezoni 2015. godine
Portret umetnika
Miroslav Cupara, pijanista, master iz kamerne muzike na Fakultetu muzičke umetnosti (prof. Olivera Djurdjević), poznat kao umetnik koji spaja žanrove na rafiniran način i koji predstavlja muziku „Od Baha do Bregovića“. U karijeri je imao brojne solističke koncerte u elitnim koncertnim prostorima (Kolarac, Skupština grada, Ruski dom, Etnografski muzej, Muzička galerija Kolarca…)
Gostovao je po mnogim jugoslovenskim gradovima, nastupao u poznatim džez-klubovima, godinama saradjivao i sa našom vodećom zvezdom džeza Nadom Pavlović.
U diskografiji, Cupara ostavlja, do sada, dva impresivna traga: „Pieces of dream“ (muzika Geršvina) i disk – „Od Baha do Bregovića“.
Kao dugogodišnji korepetitor u školi baleta „Lujo Davičo“, Cupara je napisao i autobiografsku knjigu – „Balet i ja – u nekoliko slika“, sa pratećim CD-om. Takodje, kao kompozitor, uradio je mnogo baleta i brojnu primenjenu muziku za potrebe teatra.
Cupara je već godinama član UMUS-a i Udruženja kompozitora Srbije.
Predlog za najbolji koncert sezone
Šestog juna prošle godine, u ciklusu UMUS-ovih koncerata, Cupara je nastupio u dvorani Muzičke škole „Stanković“. Tom programu pristupio je veoma osmišljeno i potrudio se da, uz izuzetne goste, predstavi svoje multižanrovsko umeće na najbolji način.
Gosti su mu bili: mecosopran Tanja Obrenović, violinistkinja Dušica Blaženović, Danijel Alivojvodić, kontrabas i Dušan Janković, udaraljke.
U prvom delu programa, Cupara je nastupio uz saradnju mlade violinistkinje – veoma uspešno i programski atraktivno. U drugom delu koncerta – nastupio je kao solo pijanista, sa izuzetnim izvodjačkim bravurama, kombinujući klasiku i džez, koristeći veoma moderna harmonska sazvučja, demonstrirajući sva znanja koja je dobio od Fakulteta muzičke umetnosti. Na momente, njegovo izvodjenje podsećalo je i na našeg neponovivog velikana – pijanistu Vladimira Vitasa, a to je veliki kompliment za našu pijanističku umetnost.
U trećem delu resitala, Cupara je nastupio uz saradnju sa kontrabasom i udaraljkama, a i uz vokal Tanje Obrenović. Taj deo programa veoma je „podigao temperaturu“ u punom gledalištu i doveo do skandiranja, pa i darovanog „bisa“.
Umesto zaključka
Miroslav Cupara je osobena pojava u našem muzičkom životu. Visokoškolovan muzičar sa naše najuglednije muzičke institucije, od svojih najmladjih dana ide ivicom izmedju klasike i džeza. Sazrevanjem, u njegovoj umetnosti dolazi do sinteze ta dva pravca i do umetničke simbioze, koja iznedri i jedan disk – „Od Baha do Bregovića“. Sve ovde rečeno umetnik je veoma uspešno pokazao na svom resitalu šestog juna, predstavljajući se kao jedini srpski pijanista koji se, koncertno, bavi multižanrovskim kombinovanjem muzičkih pravaca. I to radi na jedan veoma senzibilan način, rafinirano, sa merom i osećajem za balans, pa je istinsko zadovoljstvo slušati, na njegovim koncertima, njegove muzičke arabeske i bravure njegovih saradnika.
NA OSNOVU SVEGA REČENOG, SA POSEBNIM ZADOVOLJSTVOM PREDLAŽEM KOMISIJI MIROSLAVA CUPARU I NJEGOV KONCERT OD ŠESTOG JUNA ZA NAGRADU ZA NAJBOLJI KONCERT U SEZONI 2015.
Beograd, 24.2.2016.
Prof. NIKOLA RACKOV